Lõvilinn Singapur, kus ida kohtub läänega

Tere
Järgnev sissekanne lennutab meid Balilt Singapuri, kus veetsime 5 päeva. Viis päeva ühe linnriigi jaoks on optimaalne aeg, et kõik peamised atraktsioonid kiirustamata üle vaadata ja meeldivalt aega veeta.

Miks Singapur? Eelkõige tema äärmiselt hea asukoha poolest, asudes umbes täpselt keset maailma, olles vaid 137 km ekvaatorist, osutus ta meie Kagu-Aasia seljakotireisi alguspunktiks.
Kui lennujaamas on vaipkate ja seal tuleb vässu peale.
Neile, kes Singapuriga väga kursis pole, teen väikese tutvustuse sellest omapärasest riigist, kus on muuseas nätsu närimine keelatud. Miks? Sest nad armastavad väga puhtust ja teate ju küll neid rõvedaid kõnnitee asfaldti tallatud nätsulärakaid. Närimiskumm ongi seal nüüdsst täielikult keelatud ja poelettidelt seda ei leia. Umbes Hiiumaa suurusele saarele on end sisse seadnud üle 5,5 miljoni elaniku. Singapur on väga multikultuurne, tema rahvastik pärineb peamiselt neljast eri regioonist- Hiina, Malaisia, India ja Euraasia. Samuti on ametlikeks riigikeelteks- inglise, malai, hiina ja tamiili. Inglise keelt kõnelesid vabalt muuseas kõik, olenemata oma pärinevusest. Peale umbkeelset Indoneesiat oli hea minna restorani, tellida omale kala ja ka saada see kala, mitte näiteks kana, liha või tont teab mis.

Singapur asub Malaisa mandriosa tipus
Õnnelikud turistid
Olin meile varasemalt juba jällegi kokku leppinud couchsurfingu, niiet saime tasuta öömajale selles Aasia kalleimas linnas. Seekord võõrustas meid Zul ja tema perekond. Zul on 29 aastane lennukite tehnilise poole insener. Tema vastutab selle eest, et lennumasinate südamed ilusti tuksuksid ega lööke vahele ei jätaks. Väga põnev ja vastutusrikas töö. Zul ja tema pere nagu suur osa Singapurlasi on moslemid, seetõttu oli nende maja reegel, et alkoholi ega sealiha ei tohi seal tarbida, mis oli meile muidugi täiesti fine. Väga lahke ja tore perekond, oleme väga tänulikud, et just nende juurde sattusime. Kuna Zul käis öövahetuses tööl, polnud tal meiega koos veetmiseks kuigi palju aega. Tal oli meile ettevalmistatud nö programm täpsete juhistega, kuidas oma aega sisustada. Kohaliku soovitused ja ühistrantspordikaardid taskus, oli aeg Singapuri avastama minna.
Orienteeruja
Eksinu
Värviline Hiina linnaosa
Punaste vihmavarjude tänav
Käsitsi maalitud lehvikute tänav
Ulakate tüdrukute tänav
Külastasime Singapuri suure leina ajal. Riigi ja selle rikkuse looja Sir Lee Kuan Yew suri vaid paar päeva enne meie külastust auväärselt kõrges eas, olles 92 aastane. Terve riik oli leinas. Polnud kahtlustki, et LKY läks neile tõeliselt hinge ja oldi südamest tänulikud talle selle eest, millist Läänelikku elu elavad Singapurlased täna, olles ääristatud vaeste Aasia riikidega. Kõik soovijad said käia klaaskirstus lebava kadunukesega hüvasti jätmas. Nägime meiegi seda järjekorda ja see oli lihtsalt mee-le-tu! Inimesed seisid 40 kraadises kuumuses 10 tundi. KÜMME TUNDI! Jagati vett ja vihmavarje, et päikese eest kaitsta, kohal oli mitu ekipaaži kiirabi neile, kes vajasid esmaabi. Mõne aasta tagused Johannes Paulus II matused olid ka tagasihoidlikumad. Terve linn oli täis autahvleid, plakateid, riiklik television kandis kogu üritust üle. Inimesed olid riietatud musta ja nende mornidest nägudest väljendus tõeline masendus. Tegu oli tõepoolest suursuguse mehega, kes juba viiekümnendatel hakkas ehitama Malaisiast lõplikult 1965 aastal eraldunud Singapuri.Kuidas iganes tal see ka ei õnnestunud, hästi tegi- Singapur on justkui pärl austrifarmis.
R.I.P.

Singapur on väga kallis ja sanitaarselt puhas linn. Tänavatel ei tuututa sadu tuhandeid rollereid ega muid aparaate, vaid sõidavad luksuslikud autod ning ühistrantsport toimib kui õlitatult. Üks nipp kõigile, kel ühistrantspordiga sõitmist ette tuleb. Juhul, kui teil sõidukaarti pole ja otsustate maksta sularahas, veenduge kindlasti, et teil on täpne raha! Vahetusraha tagasi ei saa. See ei lähe mitte bussijuhi tasku, vaid sa pistad oma raha mingist pilust sisse ja bussijuht annab sulle sellepeal pileti. Vahetusraha aga mitte. Tobe süsteem, aga õnneks olid meil järgmine kord juba ühissõiduki kaardid, niiet piiks-piiks ja raha läheb. Ma ei suutnud imestada selle linna puhtust. Kõik põrandad olid nii laitmatult läikivad, et neilt oleks vabalt süüa võinud. (Okei, see on väike liialdus). Hoolikalt vaadates võis näha kõikjal koristajatädisid, kes usinasti pühkisid ja poleerisid. Nimelt on Singapuris väga karmid reeglid prügi mahaviskamisega, mis toob kaasa suure trahvisumma ja see summa peab ikka päris suur olema, sest ma ei näinud vist isegi ühtegi suitsukoni maas.
Esplanaad
Kõndisime iga päev 17-20km, avalikud lamamistoolid keset linna kulusid ära
Ka kuumuses vaevlevatele inimestele on mõeldud- istu aga toolile ja naudi päiksevarjus ventilaatori tuult
Fotojahil
Singapur on justkui toiduparadiis. Seal kohtuvad omavahel Aasia parimad palad ja tulemuseks on võrratud maitseelamused. Kui Helsingist sõidetakse Tallinna viinarallile, siis Austraalia foodie`d ehk toiduarmastajad sõidavad tihti Singapuri justnimelt toidureisile, et kogeda Aasia maitseid Singapurile omasel peenel viisil. Toit on jällegi vürtsikas, kuid mitte üliterav. Palju kasutatakse Indiapäraseid vürtse nagu masala ja karri. Meie lemmikuteks osutusid murtabak ehk suur sai, mille sees on vastavalt maitsele näiteks kanakarri sarnane soust, aga no nii hea, et viib keele alla. Huvitavamatest roogadest on mainimist väärt ka kanavarba supp, mis oli lükkas mu eelarvamuse ümber ja osutus väga maitsvaks ja krõmpsuks. Turul selgus, et ka konnad on kohalike seas populaarseks toiduartikliks, sest neid müüdi tõesti igal pool.
Selline hunnik murtabak
Üks ainus pilt, mis meil Zul`ist on ja seal ka pool pead puudu….
Grillkanad reas
Maitsev puuvili dragonfruit
“Tere, palun mulle tosin konna”
Nagu juba ennist mainisin, on Singapur väga multikultuurne. Sellest tulenevalt on see riik mõjutatud mitmetest kultuurides ja usunditest. Käisime vaatamas erinevaid mosheesid, templeid ja pühakodasid ning tutvusime natuke ka igaühe hingeeluga, üks uhkem, kui teine. Nagu sellistes paikades ikka, tuli oma paljast ihu kiivalt varjata. Kuna minu, põhjamaa inimese jaoks on 40 kraadises palavas tagasihoidlikult öeldes soe, siis midagi pikemat, kui lühikesed püksid või väike kleidike mulle selga ei satu. Aga et kuskile minemata ei jääks, on mul alati sall kotis kaasas, et see siivalt ümber tõmmata, kui peaks olema tahtmine mõne kõrgema tegelase asutust külastada ja seejuures kedagi mitte välja vihastada. Ühes budismi templis oli sadu tuhandeid väikseid kullast buddhasid, suures saalis toimus õpituba, väiksemates sai mediteerimas käia. Ühes väga pühas ruumis oli klaasseina taga klaasist kast, kastis oli hammas, Buddha hammas. Vot nii. Kas päriselt ka oli Tema enese hammas või kellegi teise oma, las see jääb igaühe enda otsustada. Tundus, et kohalikele oli see hästi tähtis ja selle hamba ees põlvitati ning palvetati.

Asetasin ka viiruki Buddhale anniks
Vat kui hea, et Singapuris põrandad hästi puhtad on
Singapur on shopahoolikute paradiis, eriti neile, kel seda krõbisevat vähe rohkem käes liigub. Uhked kaubanduskeskused on täis kalleimaid disaineri poode, mida sa omale eales ette oskad kujutada. Luksuslikke sisseoste teevad pealaest jalatallani kaamlikarva riietatud, sätitud soenguga ja pärlikeedega diivad.Tundub, et Singapuris käib shoppamas Aasia koorekiht ja raha järele seal tõesti lõhnab. Kaubanduskeskused on niivõrd suured, et korruste lugemine läheb sassi. Igaühes lõputult erinevaid poode igale maitsele, samuti meelelahutust. Näiteks, kui on soov uisutama minna, hoolimata sellest põrgukuumusest, siis kaubanduskeskustes on see täiesti võimalik.
Kui vahepeal shoppamisest rauged, siis saab uisutama minna
Kuldar sattus selles kaubamajas eufooriasse- seitse korrust vaid ja ainult elektroonikat
Singapuri modernsus paistab silma oma mitmekesise linnapildi poolest. Kõrkuvate pilvelõhkujate seas on silmapaistvaid arhidektuuri ehitisi mitmeid. Mõni neist aga tõeliselt omapärane. Kõige kuulsam neist kindlasti Marina Bay Sands, mis on eriskummalise väljanägemisega luksuslik hotell/ kasiino/ kaubanduskeskus, mis on ehitatud kolmele “jalale” ja peale on asetatud kosmoselaeva sarnane hiiglaslik katus. Et vinti veel rohkem üle võlli keerata, on seal üleval miljonivaatega baarid ja kuulake nüüd- bassein. Jah, bassein, millelt avaneb hingematvalt kaunis ülevaade kogu Singapuri linnale, kui mitte öelda riigile. Basseini kasutamisõigus on küll ainult hotelli külastajatele ja soodsaim öö selles hotellis maksab enam kui 300 dollarit. Ühtekokku on seal 2500 tuba ja mahutab 45 000 inimest. Kuna me oleme töötud seljakotirändurid, jätsime end seekord basseinimõnudest ilma. Küll aga käisime üleval siiski ära. Nimelt saavad ka väljastpoolt maja külalised minna üles, seda juhul, kui osta baarist jooke/ sööke. Peab mainima, et me tegime pildid ära ja tegime sealt enne vehkat, kui 25 dollariga klaasi veini viisakusest ostma pidime. Niiet kõik, kel soov minna, siis tegelikult saab ka tasuta üleval ära käia. Tuleb vaid meeles pidada, et peale kella kuut on dresscode natuke pidulikum, kui lihtsalt smart-casual.
Marina Bay Sands
Miljonivaatega bassein
Big city life

Samas hotelli receptionis nägin veel ka mingit promotion programmi. Lugesin reeglid läbi ja asi tundus aus. Tuli registreerida end Marina Sand Bay hotelli kliendiks, mis tähendab, et nad saadavad kord kuus kliendikirja sooduspakkumistega. Liitujad said aga tasuta söögi voucheri sealses restoranide kompleksis, niiet jah, tasuta lõunad on olemas! Loomulikult eemaldasin ma end nende meililistist, sest ei näe end lähiajal uuesti Singapuri külastamas.
Singapuri tuntakse ka kui merilõvide linna. Pooleldi kala, pooleldi lõvi sümboliseerib Singapuri ajalugu. Sai ju riiki alguse kalurikülast ja Singapuri esialgne nimi Singapura tähendab malai keeles lõvi.
 


Niigi ilmekas linnapilt muutub õhtupimeduses aga veelgi kaunimaks. Ärihooned helendavad valguskumas, mis maalivad silmale ilusa panoraami. Järgmine tõeline disainiime on aga Gardens by the Bay ehk Avatari mets, mida saadab iga õhtu mänguline valgusshow. See oli üks hästi värviline ja muinasjutuline vaatepilt.

Öös on asju…
Omapärase arhidektuuriga sild
Gardens By The Bay
Mida kõike välja ei mõelda
Imedemaa see Singapur
Muinasjutumets
Kogu selle linnriigi juures on ta tegelikult ka väga roheline. Leidub mitmeid suuri ja ilusaid botaanikaaedu ja parke, kus vabal ajal käiakse aega veetmas. Me käisime samuti botaanikaaias loodust ja nautimas ja lilli nuusutamas.

Meile Singapur meeldis- oli kena linnapuhkus, enne tõelist seiklust koos oma suurte seljakottidega, millega hakkasime juba harjuma. Algul oli ikka väga raske, kui 15 kilo seljas oli, kuid tundus, et keha talus tavapärasest suuremat koormust aina enam ja jalgsi sai ette võetud üha pikemaid matku.
Nagu eelpool mainitud, ootas meid ees Kagu-Aasia ringreis. Otsustasime seda läbida maadmööda ja vältida lendamist. Niisis oli aeg liikuda ekvaatorist edasi põhja poole. Järgmiseks siigiks sai Malaisia, kuhu läksime Singapurist bussiga. Kel soov kunagi sama teha, siis on mõistlik osta bussipilet piirini ja piirilt osta juba järgmine pilet Malaisia poole peal, kuna see on tunduvalt soodsam, kui osta terve pikem reis Singapurist. Malaisias me seekord väga pikalt aega ei viitnud, kuna oleme seal kord juba käinud. Siiski sai ühtteist põnevat korda saadetud ja sellest juba järgmine kord.
Seniks, olge moodsad 

One thought on “Lõvilinn Singapur, kus ida kohtub läänega

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.